Nigdy nie ma takiej sytuacji, że którykolwiek z międzynarodowych certyfikatów jest obowiązkowy. Wręcz przeciwnie – są one dobrowolne. Trzeba jednak sobie uświadomić, że ich obecność to coś, co jest mile widziane w oczach klientów i przyszłych partnerów biznesowych. Może więc tym bardziej warto powalczyć o certyfikat FSC?

Działanie na rzecz lasów

FSC to międzynarodowa organizacja pozarządowa. Działa ona na zasadzie non profit. Jest o niej głośno od niedawna, ale tak naprawdę już w 2014 roku obchodzili oni swoje dwudziestolecie istnienie. To właśnie wtedy mogli oni z dumą oświadczyć, że już ponad 180 hektarów ziemi na świecie może pochwalić się certyfikatem FSC. Ale co to tak naprawdę oznacza? Fakt, że tereny te zagospodarowane są w sposób odpowiedzialny. Głównie chodzi tu o racjonalne wykorzystanie lasów. Aczkolwiek, certyfikat FSC może zostać przyznany nie tylko lasów, ale również firmom.

Symbol drzewa

FSC może zostać także przyznane tym firmom, które wykorzystują w procesie produkcji to drewno, jakie pochodzi z racjonalnie zarządzanych lasów. Czy osoba postronna może rozpoznać, że dana firma jest w posiadaniu takiego certyfikatu? Oczywiście, że tak. Jeżeli ktoś widzi, że na danym produkcie znajduje się zielono-biała naklejka z symbolem drzewka i podpisem FSC, to znaczy, że ma do czynienia z firmą, która właśnie taki certyfikat posiada.

Jak dostać certyfikat?

Potrzebny będzie audyt FSC, który może zostać poprowadzony chociażby przez DJB doradztwo. To oni będą sprawdzać, czy dany właściciel lub zarządca lasu, przedsiębiorca, spełnia określone warunki, jakie zapisane są w certyfikacie. Mowa tutaj m.in. o takich rzeczach, jak:

  • każdy z tych podmiotów musi mieć jasną sytuację wyjściową,
  • lasy, jak również firmy muszą być zarządzane zgodnie z prawem danego kraju i prawem międzynarodowym,
  • na bieżąco monitorowany jest stan lasu, jak również skutki prowadzonych działań, w tym nawet, jeżeli chodzi o działania społeczne,
  • podstawą działania każdego z tych miejsc jest odpowiedni plan działania, który dla potrzeb jest na bieżąco aktualizowany,
  • zyski zawsze dzielone są w sposób sprawiedliwy,
  • zawsze dba się o dobrobyt lokalnej społeczności,
  • przedsiębiorca lub zarządca lasu dba o to, aby szanowane były zawsze prawa pracownicze,
  • dba się o jak najmniejszy wpływ wyrębów na środowisko naturalne,
  • zagrożone gatunki, jakie mieszkają na danych terenach są pod ścisłą ochroną.

Po dopełnieniu takich warunków, jak również wielu innych, można postarać się o certyfikat.

 

Comments are closed.

zobacz https://tarnow.net.pl/articles/s/i/460453 https://beesafe.pl/porady/rodzaj-pojazdu-i-przeznaczenie-co-wpisac/