Pod hasłem czujniki laserowe kryje się szereg różnego rodzaju urządzeń. Obejmują one urządzenia ze sprzężeniem ładunkowym, komplementarne półprzewodniki z tlenkiem metali, detektory pozycyjne czy czujniki fotoelektryczne. Zasada działania większości z nich opiera się na triangulacyjnym odbiorze sygnału. Wyjątek stanowią czujniki fotoelektryczne.

Działanie czujników laserowych ze sprzężeniem ładunkowym i detektorów pozycyjnych

Te urządzenia są zbudowane z setek miniaturowych komórek, które zamieniają otrzymane światło na elektrony. Te z kolei, przechodzą przez chip interpretujący dane. Czujniki laserowe ze sprzężeniem ładunkowym są w stanie wytworzyć obraz wysokiej jakości i nie ma tutaj znaczenia ani barwa, ani tekstura – zawsze poziom szumów jest niski.

Częstą praktyką producentów czujników laserowych jest łączenie tych ze sprzężenie ładunkowym z detektorami pozycyjnymi. Takie połączenie znajduje zastosowanie przy reprodukcji obrazu. Detektory pozycyjne służą także do lokalizowania wiązek światła. Praktyczne zastosowanie tego rodzaju czujników laserowych wykorzystuje wojsko w celu wykrywania ruchu, pozycji i wibracji. Detektory pozycyjne to czujniki laserowe, które zapewne nie raz każdy widział w filmie o tematyce wojennej – charakterystyczna czerwona kropka, której zadaniem jest wykrywanie obiektów.

Zastosowanie czujników laserowych

Zadaniem czujników laserowych są także szybkie pomiary, np. wykrywanie przekroczenia limitu szerokości i wysokości pojazdu lub transmisja i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Bardzo często z czujnikami laserowymi mamy do czynienia na bramkach poboru opłat na autostradach.

Działanie takiego czujnika laserowego opiera się na zasadzie pomiaru czasu przelotu i może tworzyć do czterech płaszczyzn wykrywających pojazdy. Dzięki tej funkcji często wykorzystuje się czujniki do ochrony antykolizyjnej pojazdów.

Możliwe, że przyszłość motoryzacji to bezzałogowe pojazdy, wyposażone w kilka lub kilkanaście czujników laserowych, pozwalających na bezkolizyjną jazdę. Czujniki, które np. w swoich samochodach stosuje Google mają za zadanie zbierać dane nie tylko o pojeździe, ale także otoczeniu. Dzięki temu taki samochód może płynnie poruszać się w ruchu drogowym.

Podsumowanie

Zagadnienia związane z laserami i czujnikami wykorzystującymi ten rodzaj światła wydają się skomplikowane i trudne do zrozumienia, ale współczesny świat z powodzeniem stosuje je w wielu dziedzinach życia.

Od wskaźników laserowych, używanych na konferencjach, poprzez czujniki ruchu uruchamiające alarm, po bezzałogowe samochody… Branża czujników laserowych stale się rozwija, a tempo jest imponujące.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.

Comments are closed.

https://abuya.pl/odkrywajac-tajniki-ogrzewania-magia-ogrzewacza-gazowego-w-twoim-ogrodzie/ https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=28588 https://www.autogielda.pl/artykulubezpieczeniemotocykla.html