Pod hasłem czujniki laserowe kryje się szereg różnego rodzaju urządzeń. Obejmują one urządzenia ze sprzężeniem ładunkowym, komplementarne półprzewodniki z tlenkiem metali, detektory pozycyjne czy czujniki fotoelektryczne. Zasada działania większości z nich opiera się na triangulacyjnym odbiorze sygnału. Wyjątek stanowią czujniki fotoelektryczne.
Działanie czujników laserowych ze sprzężeniem ładunkowym i detektorów pozycyjnych
Te urządzenia są zbudowane z setek miniaturowych komórek, które zamieniają otrzymane światło na elektrony. Te z kolei, przechodzą przez chip interpretujący dane. Czujniki laserowe ze sprzężeniem ładunkowym są w stanie wytworzyć obraz wysokiej jakości i nie ma tutaj znaczenia ani barwa, ani tekstura – zawsze poziom szumów jest niski.
Częstą praktyką producentów czujników laserowych jest łączenie tych ze sprzężenie ładunkowym z detektorami pozycyjnymi. Takie połączenie znajduje zastosowanie przy reprodukcji obrazu. Detektory pozycyjne służą także do lokalizowania wiązek światła. Praktyczne zastosowanie tego rodzaju czujników laserowych wykorzystuje wojsko w celu wykrywania ruchu, pozycji i wibracji. Detektory pozycyjne to czujniki laserowe, które zapewne nie raz każdy widział w filmie o tematyce wojennej – charakterystyczna czerwona kropka, której zadaniem jest wykrywanie obiektów.
Zastosowanie czujników laserowych
Zadaniem czujników laserowych są także szybkie pomiary, np. wykrywanie przekroczenia limitu szerokości i wysokości pojazdu lub transmisja i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Bardzo często z czujnikami laserowymi mamy do czynienia na bramkach poboru opłat na autostradach.
Działanie takiego czujnika laserowego opiera się na zasadzie pomiaru czasu przelotu i może tworzyć do czterech płaszczyzn wykrywających pojazdy. Dzięki tej funkcji często wykorzystuje się czujniki do ochrony antykolizyjnej pojazdów.
Możliwe, że przyszłość motoryzacji to bezzałogowe pojazdy, wyposażone w kilka lub kilkanaście czujników laserowych, pozwalających na bezkolizyjną jazdę. Czujniki, które np. w swoich samochodach stosuje Google mają za zadanie zbierać dane nie tylko o pojeździe, ale także otoczeniu. Dzięki temu taki samochód może płynnie poruszać się w ruchu drogowym.
Podsumowanie
Zagadnienia związane z laserami i czujnikami wykorzystującymi ten rodzaj światła wydają się skomplikowane i trudne do zrozumienia, ale współczesny świat z powodzeniem stosuje je w wielu dziedzinach życia.
Od wskaźników laserowych, używanych na konferencjach, poprzez czujniki ruchu uruchamiające alarm, po bezzałogowe samochody… Branża czujników laserowych stale się rozwija, a tempo jest imponujące.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.
Comments are closed.