Palmy z pewnością nie są roślinami stworzonymi do tego, aby znajdować się na polskich tarasach i w ogrodach. Wyglądają jednak fantastycznie, są w stanie przeobrazić każdą przestrzeń, a ich widok zachwyca. Ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych nie jest niemożliwa. Należy jednak wystrzegać się kilku błędów.

Błąd pierwszy – niewłaściwe warunki rozwoju

Ziemia w polskich ogrodach często pozostawia wiele do życzenia, gdy w grę wchodzi jej jakość. Rośliny typowe dla naszego klimatu radzą sobie jednak znakomicie z tego rodzaju przeciwnościami. W przypadku palm nie można pozwolić sobie jednak na przesadny optymizm. Jeśli planujemy ich sadzenie (zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce), powinniśmy pamiętać o tym, że podłoże musi być lekkie, przepuszczalne i piaskowe. Tak zwana uniwersalna ziemia ogrodnicza nie wydaje się w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że zatrzymuje zbyt dużo wody, a nadmierna wilgotność stanowi dla palm wcale nie mniejsze zagrożenie niż mróz.Szczególną troską należy otaczać te gatunki, których korzenie pojawiają się ponad poziomem gruntu. Osoby, które zdecydowały się na ich uprawianie muszą dbać o to, aby korzenie te zawsze były wilgotne. Cel ten najłatwiej osiągnąć obkładając korzenie wilgotnym mchem wymieszanym z gliną. Nie zaszkodzi również ich regularne spryskiwanie wodą.

Błąd drugi – nieumiejętne przesadzanie

Często można usłyszeć, że różne gatunki palm nie lubią być przenoszone. Wiele osób bierze to sobie do serca, często powtarzającym się błędem związanym z ich pielęgnacją staje się więc zbyt rzadkie przesadzanie tych roślin. Najważniejsza z zasad mówi o tym, aby młodą palmę przesadzać nawet raz w roku, a okazy starsze – raz na dwa lub trzy lata. Duże znaczenie dla rozwoju rośliny ma czas przesadzania. Optymalnym okresem wydaje się marzec i kwiecień, nie zaleca się natomiast przesadzania w okresie od czerwca do listopada.Samemu przesadzaniu warto też poświęcić chwilę uwagi, bo częstym błędem jest zapominanie o tym, aby wykruszyć ziemie znajdującą się między korzeniami palm. Niestety, czynność ta musi być wykonywana z dużą ostrożnością. O ile same palmy mogą rozwijać się nawet na pustyni, o tyle ich korzenie charakteryzuje duża wrażliwość i podatność na uszkodzenia. Już po przesadzeniu rośliny dobrze jest poświęcić nieco czasu na ugniecenie ziemi, potem zaś – obficie ja podlać. Przesadzanie palm jest też dobrym czasem na ocenę stanu, w jakim znajdują się ich korzenie. Jeśli widoczne są uszkodzenia lub ślady infekcji – najlepiej je wycinać.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.

niatedlumbardisc.net asol-ogrodowy.pl https://radiopoznan.fm/informacje/materialy-sponsorowane/jak-wybrac-dobre-ubezpieczenie-samochodu