Osoby, które na co dzień legalnie pracują za zachodnią granicą, mogą postarać się o zwrot podatku z Niemiec. Nawet, jeżeli praca była wykonywana tylko przez pewien okres. Warto wiedzieć, że naszym rodakom przysługuje takie prawo. Aczkolwiek trzeba wiedzieć, jakie dokładnie warunki należy spełniać w takim przypadku.

O czym trzeba pamiętać?

Zwrot podatku z Niemiec możliwy jest do uzyskania nawet wtedy, kiedy dana osoba powróciła już do kraju i nie wykonuje już żadnej pracy za granicą. O odzyskanie podatku dochodowego można postarać się na dwa sposoby. Pierwszy to samodzielnie rozliczenie z Finanzamt, czyli niemieckim urzędem skarbowym. Druga – rozliczenie wspólne z małżonkiem. Aby dokonać tego drugiego, należy spełnić poszczególne warunki:

  • jedna osoba musi posiadać adres zameldowania w Niemczech,
  • jej zarobki w Polsce nie przekroczyły 4002 euro,
  • przebywa lub pracuje za granicą więcej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Tylko na tej podstawie można wnioskować o odzyskanie podatku dochodowego wspólnie.

Korzystny zwrot podatku z Niemiec

Warto wiedzieć, że takie prawo przysługuje, ponieważ może to być kwota, która w znaczny sposób będzie w stanie podreperować budżet domowy. Jaka to będzie dokładnie kwota? Wszystko zależne jest od zarobków, jakie się wcześniej osiągnęło. Nie można też zapomnieć o konieczności dostarczenia odpowiednich dokumentów, aby tego zwrotu można było dokonać:

  • Lohnsteuerbescheinigung – zaświadczenie o wynagrodzeniu i odprowadzonym podatku,
  • zaświadczenie o dochodach w Polsce EU/EWR. 

Comments are closed.

https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ https://absenting.com.pl/przemyslowy-szlif-w-twoim-domu-sekret-mebli-loftowych/