Dzień bez aromatycznej kawy? Wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie takiej opcji. Pobudzający i aromatyczny napój można przyrządzać na wiele sposobów. Jak parzyć kawę po turecku, by cieszyć się jej mocnym i wyrazistym smakiem?

Kawa po turecku i jej dzieje

Historia kawy po turecku liczy sobie ponad 500 lat. Kawa po turecku rozpowszechniona została przez Özdemira Pashę (władcę Jemenu), który docenił wyjątkową moc napoju i poczęstował nim Sulejmana Wspaniałego. Ten również zachwycił się pobudzającym napojem, dzięki czemu kawa i tradycyjna metoda jej parzenia na dobre trafiły do Stambułu – najpierw do pałaców władcy, a następnie do prywatnych rezydencji. Już w 1544 roku w Stambule zaczęła funkcjonować pierwsza kawiarnia. W początkach XVII wieku moda na kawę po turecku trafiła do Europy, do było naturalną konsekwencją kontaktów handlowych między Wenecją a Turcją. Dziś jest ona jednym z najważniejszych napojów, choć pamięć o tradycyjnych metodach jej parzenia przegrała z wygodą i licznymi uproszczeniami. O czym muszą pamiętać ci miłośnicy kawy, którzy chcą wrócić do tradycji?

Jak parzyć kawę po turecku?

Parzenie kawy wydaje się dość prostym zadaniem, jednak w przygotowanie prawdziwej kawy po turecku trzeba włożyć odrobinę wysiłku. Błędem jest przekonanie, że turecka kawa to zmielone ziarna zalane wrzątkiem. Taki uproszczony sposób parzenia sprawia, że czarny napój traci intensywność smaku i aromatu.

Co jest potrzebne do przygotowania prawdziwej kawy po turecku? Przede wszystkim rozżarzony węgiel lub bezpośredni dostęp do ognia. Kawę taką karzy się w specjalnym naczyniu, znanym jako dżezwa. Jest to tygielek o gruszkowatym kształcie, wykonany z miedzi i cyny. To właśnie w tym tygielku parzy się zmieloną kawę z wodą w taki sposób, by nie dopuścić jej do zagotowania. Jakie proporcje należy zachować? Najpopularniejsze rozwiązanie to 6-7 g zmielonej kawy na 100 ml wody. Kto nie boi się eksperymentowania ze smakami i zapachami, ten podczas parzenia może do kawy dodać ulubione przyprawy (np. kardamon lub cukier).

Jak podawać kawę po turecku?

Jak przebiega rytuał picia parzonej kawy? Zaparzona kawa rozlewana jest to filiżanek w taki sposób, by na powierzchni filiżanki utworzyła się delikatna pianka. Ponieważ kawy tej nie powinno się już ani dosładzać, ani łączyć ze śmietanką, nie ma konieczności mieszania napoju w filiżance. Dzięki temu pianka cały czas zdobi filiżankę małej czarnej i sprawia, że jej picie staje się przyjemnym doświadczeniem. W czasie delektowania się tureckim rarytasem warto pamiętać o tym, że na dnie filiżanki będzie się gromadził osad. Jego obecność jest całkowicie naturalna, gdyż proces parzenia i nalewania kawy nie uwzględnia takiej czynności, jaką jest filtrowanie.

Comments are closed.

https://www.coursera.org/user/b8df71f6485aaef9d1ebb0bd8e1ae3d8 https://list.ly/bowij47556/lists https://www.weddingbee.com/members/motulinks/