Czaprak to jeden z tych elementów, które przydają się podczas każdej jazdy konnej. Bez niego nie można mówić o tym, że ktoś założy siodło. Jest to tak samo wymagający materiał, który wymaga od jeźdźca odpowiedniej konserwacji, jeżeli długo ma posłużyć zwierzęciu.

Jak dbać o czaprak?

Po zakończonej jeździe należy zadbać nie tylko o zdjęcie siodła, ale także o pozbawienie konia czapraka. Podczas jazdy konnej duży nacisk kładzie się nie tylko na naukę techniki prawidłowego jeżdżenia, ale także na umiejętność zadbania o zwierzę. Czaprak, czy też jak to niektórzy mówią potnik, należy zdjąć i wyczyścić go z sierści konia oraz z innych zabrudzeń, jakie mogą przytrafić się po drodze. Dobrze jest go rozwiesić, aby mógł on wyschnąć do czasu następnej jazdy. Od czasu do czasu należałoby go wsadzić do pralki, ale należy przy tym używać specjalnych środków do prania tego rodzaju elementów do jazdy konnej.

Co dodatkowo? 

Czaprak jest elementem koniecznym, ale wymaga niekiedy zastosowania dodatkowych wkładek. Dlaczego? Dzieje się tak przez nieodpowiednie dopasowanie potnika do grzbietu konia. Aby nie był on zbyt luźny i zapewniają dodatkową ochronę, stosuje się specjalne pianki amortyzujące oraz wkładki futrzane. Najlepsze czapraki to te, które mają dodatkowe paski lepiej przytrzymujące popręg. Dzięki temu potnik i siodło stają się jednością, zapewniając lepszą stabilizację w siodle oraz bezpieczeństwo zwierzęciu. Wszystko po to, aby obydwie strony miały zapewnioną jak najlepszą wygodę podczas jazdy. 

Comments are closed.

https://absenting.com.pl/przemyslowy-szlif-w-twoim-domu-sekret-mebli-loftowych/ live url https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/